علائم و عوارض تشک بد

علائم و عوارض تشک بد

در این مقاله به علائم تشک بد می پردازیم . آیا تشک بد می تواند باعث مشکلات سلامتی شود؟ دوام تشک ها چقدر است؟ آیا می توانید تشک بد را تعمیر کنید؟
خواب تقریباً بر هر جنبه ای از سلامت و تندرستی شما تأثیر می گذارد. بدون خواب آرام، بدن شما منابع لازم برای عملکرد صحیح را ندارد.

یکی از ساده ترین راه حل ها برای داشتن خوابی راحت، تشک راحت است. اگر تشک شما در ارائه راحتی و پشتیبانی مورد نیاز شما ناکام است، ممکن است زمان تشک جدید فرا رسیده باشد.

 

فهرست مطالب:

علائم و عوارض تشک بد

عواملی که بر عمر تشک تاثیر دارند

علائم و عوارض تشک بد

طول عمر تشک شما می‌تواند تحت تاثیر دلایل مختلفی قرار گیرد، در زیر برخی از عواملی که باید در نظر داشته باشید آورده شده است:

 • کیفیت تشک
 • نوع تشک
 • تعداد دفعات استفاده
 • وزن بدن
 • چرخاندن و برگرداندن تشک
 • نگهداری
 • دمای اتاق
نکته مهم: درک برخی از عوامل فوق می تواند به شما در کاهش ساییدگی و پارگی کمک کند تا طول عمر تشک های خود را به حداکثر برسانید.

علائم تشک بد

علائم و عوارض تشک بد

یک تشک به گونه‌ای طراحی شده است که سطح خواب حمایتی را به شما ارائه دهد. تشک بد قادر به پشتیبانی کافی نیست. تشک‌های قدیمی، معیوب یا بی‌کیفیت می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی شوند و باعث ایجاد احساس بی‌قراری در خواب شوند.

در حالی که اغلب می‌توانید احساس کنید که تشک شما دیگر پشتیبانی نمی‌کند، نشانه‌های دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد زمان تشک جدید فرا رسیده است. به عنوان مثال، صدای جیر جیر بلند و بیدار شدن با درد جدید، نشانه بد بودن تشک است. اگر تشک شما به شدت آویزان است، مواد آلرژی زا جمع می‌شود، یا علائم آشکاری از ساییدگی و پارگی نشان می‌دهد، باید آن را تعویض کنید.

راه‌های مختلفی برای تشخیص اینکه آیا تشک شما از دوران اولیه خود گذشته است وجود دارد. نشانه‌های زیر نشانه‌های واضحی هستند که تشک شما از کار افتاده است.

افتادگی یا جیرجیر

هنگامی که شبانه روی تشک خود می‌خوابید، وزن بدن شما بر روی سطح آن فرورفتگی ایجاد می‌کند. هنگامی که تشک شروع به افتادگی می‌کند، نمی‌تواند حتی حمایت یا تراز ستون فقرات را برای شما فراهم کند. به همین ترتیب، تشک فنری کتصل که جیرجیر می‌کند، نشانه‌ای از فنرهای فرسوده است و این که تشک دیگر نمی‌تواند شما را نگه دارد. علاوه بر این، خوابیدن روی تشک آویزان یا جیرجیر می‌تواند منجر به افزایش فشار و درد شود.

پشتیبانی نادرست

اگر احساس می‌کنید تشک‌تان پشتیبانی مناسب را فراهم نمی‌کند، ممکن است به دلیل عدم داشتن لایه‌های نرم و حمایتی باشد. بیشتر تشک‌های مدرن شامل چندین لایه هستند که برای حمایت از شما و راحت نگه داشتن شما در هنگام خواب طراحی شده‌اند. اگر صبح از خواب بیدار می‌شوید و احساس درد می کنید، ممکن است به این دلیل باشد که ساختار تشک فرسوده شده است.

گرد و غبار یا کپک

گرد و غبار، کنه، مایت و مواد آلرژی‌زا می‌توانند بیش از حد بر روی تشک‌ها تجمع کنند. آلرژن‌هایی مانند کپک نیز روی تشک‌های قدیمی با جریان هوا کم جمع می‌شوند. هر چه تشک مسن‌تر باشد، احتمال تجمع بیشتر محرک‌ها بیشتر می‌شود که می‌تواند منجر به کیفیت خواب ضعیف شود.

سن و طول عمر

میانگین طول عمر یک تشک بین 7 تا 10 سال است. مراقبت و نگهداری مناسب تشک می‌تواند طول عمر تشک را افزایش دهد، اگرچه هر تشک در نهایت نیاز به تعویض دارد.

اثرات بر بدن شما

تشک بد می‌تواند اثرات منفی بر بدن شما داشته باشد. اگر علائم زیر را تجربه می‌کنید، تشک شما ممکن است دلیل آن باشد.

بیدار شدن با درد

بیدار شدن مکرر با درد ممکن است نشانه‌ای از تشک غیرقابل حمایت باشد. لایه‌های راحتی تشک شما باید با بدن شما مطابقت داشته باشد تا ستون فقرات شما در هنگام خواب در یک راستا باشد. در زیر آنها، هسته پشتیبانی باید یک سطح خواب پایدار را فراهم کند. بدون این پشتیبانی، می‌توانید هر روز پس از بیدار شدن از خواب، مفاصل سفت و دردناک را تجربه کنید.

اختلالات خواب مکرر

اگر در یافتن یک موقعیت راحت روی تشک خود مشکل دارید، ممکن است در طول شب مرتباً وول بخورید. بیدار شدن برای تغییر موقعیت خود مانع از خواب کافی شما می‌شود. علاوه بر این، تشک‌های قدیمی‌تر که آویزان می‌شوند می‌توانند منجر به احتباس بیش از حد گرما شوند که می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد خواب‌ها و بیدار شدن در طول شب شود.

تحریکات آلرژی

عطسه، سرفه و خارش چشم از علائم شایع قرار گرفتن در معرض آلرژن هستند. هنگامی که تشک شما تجمع بیش از حد مواد محرک مانند گرد و غبار، کپک یا کنه را جمع آوری می‌کند، احتمالاً این اثرات را تجربه خواهید کرد. در حالی که استفاده از محافظ تشک و تمیز کردن مکرر می‌تواند به جلوگیری از تجمع آلرژن کمک کند، اگر متوجه شدید علائم آلرژی شما بدتر می‌شود، باید تشک خود را تعویض کنید.

بهتر خوابیدن روی تخت‌های دیگر

ممکن است بعد از یک شب دوری از خانه احساس شادابی بیشتری پیدا کنید، مثلاً در تخت مهمان خانواده یا در طول اقامت در هتل. اگر روی تشک‌های دیگر بهتر بخوابید، نشانه آن است که تشک شما راحتی و حمایت کافی را برای شما فراهم نمی‌کند.

آیا تشک بد می تواند باعث مشکلات سلامتی شود؟

قرار دادن مفاصل بر روی تشک بی‌کیفیت می‌تواند منجر به درد، بی‌حسی و درد مفاصل شود. سفت بودن بیش از حد می‌تواند مفاصل، نخاع و استخوان دنبالچه شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث درد و طیف وسیعی از مشکلات شود. این را می‌توان به عدم داشتن پشتیبانی یا نرمی مناسب این تشک‌ها نسبت داد.

از آنجایی که خواب برای سلامت کلی شما بسیار مهم است، تشک بد می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارد. کیفیت پایین خواب بر توانایی بدن برای بهبودی پس از بیماری و آسیب تأثیر می‌گذارد.

اثرات فیزیکی بالقوه خواب کم شامل فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت و تشدید درد مزمن است. تشک بد همچنین می‌تواند منجر به خستگی ذهنی شود، که تمرکز و حفظ خاطرات را دشوارتر می‌کند و می‌تواند منجر به اضطراب و افسردگی شود.

تشک مناسب برای به دست آوردن خواب ترمیمی بسیار مهم است. اگر در مورد سلامتی خود نگرانی دارید، برای تشخیص یا درمان با پزشک خود مشورت کنید.

دوام تشک ها چقدر است؟

همه تشک‌ها پس از سال‌ها استفاده منظم در نهایت فرسوده می‌شوند. با این حال، میانگین طول عمر یک تشک بین 7 تا 10 سال است. دوام انواع تشک های مختلف بیشتر از بقیه است. عواملی مانند کیفیت، استفاده و نگهداری تشک در طول عمر هر تشک نقش دارند. محافظ تشک و نظافت مکرر می‌تواند عملکرد تشک را برای سالیان طولانی حفظ کند.

تشک‌های لاتکس معمولاً بیشترین طول عمر را دارند و بین 8 تا 10 سال دوام می‌آورند. تشک‌های لاتکس با بالاترین کیفیت می‌توانند حتی بیشتر دوام بیاورند. تشک‌های فومی بین 7 تا 8 سال عمر می‌کنند. طول عمر تشک‌های هیبریدی نیز به طور متوسط ​​7 تا 8 سال است، در حالی که تشک‌های فنری متصل به طور متوسط ​​6 تا 7 سال عمر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای افزایش طول عمر تشک

آیا زمان تعویض تشک فرا رسیده است؟

شما باید تشک خود را تعویض کنید اگر:

 • فنرها جیرجیر می‌کنند.
 • در حال انباشته شدن کپک، کنه یا کنه گرد و غبار است.
 • فرورفتگی‌های عمیق و افتاده شکل گرفته است.
 • ساختار در حال شکستن است.
 • دیگر خواب آرامی ندارید.

آیا می توانید تشک بد را تعمیر کنید؟

تشک جدید در بودجه همه نیست. در حالی که بهتر است یک تشک بد را در اسرع وقت تعویض کنید، اما مواردی وجود دارد که در آن تشک را می‌توان به طور موقت تا زمانی که یک تشک جدید خریداری کرد، تعمیر کرد.

اگر تشک شما جیرجیر می‌کند، سعی کنید آن را 180 درجه بچرخانید. با تعویض سر و پای تخت، می‌توانید در جایی بخوابید که هنوز فرورفتگی ایجاد نشده است. همچنین می‌توانید یک روکش تشک برای لطافت یا استحکام بیشتر روی تشک فعلی خود اضافه کنید.

با این حال، این راه‌حل‌ها فقط موقتی هستند زیرا تشک بد قابل تعمیر نیست. تشک با کیفیتی که به شما امکان می‌دهد راحت بخوابید، برای استراحت شبانه خوب ضروری است. همچنین ایده خوبی است که گارانتی تشک خود را بررسی کنید تا ببینید آیا واجد شرایط تعویض هستید یا خیر.

کلام آخر

با وجود تمام تلاش‌ها، در نهایت عمر تشک شما به پایان می‌رسد. در صورت امکان، روی یک تشک جدید ساخته شده با مواد با کیفیت بالا هزینه کنید. شما همچنین باید تشکی را انتخاب کنید که به درستی از نوع بدن و موقعیت خواب منحصر به فرد شما پشتیبانی کند.

سوالات متداول

1. علائم و عوارض تشک بد چیست؟
تشک بد می‌تواند باعث ایجاد عوارضی مانند درد در قسمت‌های مختلف بدن، خستگی، خواب ناراحت کننده، سردرد و افزایش استرس شود.

2. آیا تشک بد می‌تواند باعث درد پشت شود؟
بله، تشک بد می‌تواند باعث درد پشت شود. تشک‌هایی که به شدت فرو رفته و یا به شکل نامناسب ساخته شده‌اند، ممکن است باعث ایجاد فشار زیاد بر روی نقاط حساس پشت شود.

3. آیا تشک بد می‌تواند باعث درد گردن شود؟
بله، تشک بد می‌تواند باعث درد گردن شود. تشک‌های نامناسب ممکن است باعث ایجاد فشار زیاد بر روی نقاط حساس گردن شوند و باعث درد و تنگی در این منطقه شوند.

4. آیا تشک بد می‌تواند باعث خستگی شود؟
بله، تشک بد می‌تواند باعث خستگی شود. چون تشک بد ممکن است باعث ایجاد فشار زیاد بر روی نقاط حساس بدن شود، این باعث خستگی و کاهش انرژی در طول روز می‌شود.

5. آیا تشک بد می‌تواند باعث خواب ناراحت کننده شود؟
بله، تشک بد می‌تواند باعث خواب ناراحت کننده شود. چون تشک بد ممکن است باعث ایجاد درد و فشار بر روی نقاط حساس بدن شود، این باعث کاهش کیفیت خواب و خواب ناراحت کننده می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

loading