علائم و عوارض تشک بد

علائم و عوارض تشک بد

در این مقاله به علائم تشک بد می پردازیم . آیا تشک بد می تواند باعث مشکلات سلامتی شود؟ دوام تشک ها چقدر است؟ آیا می توانید تشک بد را تعمیر کنید؟
خواب تقریباً بر هر جنبه ای از سلامت و تندرستی شما تأثیر می گذارد. بدون خواب آرام، بدن شما منابع لازم برای عملکرد صحیح را ندارد.

یکی از ساده ترین راه حل ها برای داشتن خوابی راحت، تشک راحت است. اگر تشک شما در ارائه راحتی و پشتیبانی مورد نیاز شما ناکام است، ممکن است زمان تشک جدید فرا رسیده باشد.

 

عواملی که بر عمر تشک تاثیر دارند

عوامل زیادی بر دوام و طول عمر تشک تأثیر می گذارد. در حالی که همه تشک‌ها در نهایت تخریب می‌شوند، تشک‌هایی که با مواد باکیفیت ساخته شده‌اند، قبل از ایجاد افتادگی یا فرورفتگی‌های دائمی بدن، برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند. هنگامی که این مشکلات رخ می دهد، تشک شما دیگر قادر به حمایت کافی از ستون فقرات و کاهش فشار نیست.

“نکته مهم
شناخت علائم اولیه تشک بد می تواند به شما کمک کند از برخی از عوارض جانبی ناراحت کننده خوابیدن روی تشک جلوگیری کنید.”

علائم تشک بد

علائم هشداردهنده بد بودن تشک همیشه واضح نیست، اما اگر هر یک از موارد زیر را تجربه می کنید، ممکن است نشانه ای از عدم عملکرد تشک شما باشد.

درد و درد:

بیدار شدن با درد و درد ممکن است به این دلیل باشد که لایه‌های راحتی تشک شما شکسته می‌شوند و باعث ایجاد نقاط فشار در هنگام فرو رفتن بر روی هسته حمایتی محکم‌تر می‌شوند.

خواب ضعیف:

پرت کردن و چرخاندن یک تشک ناراحت کننده ممکن است منجر به کیفیت خواب ضعیف شود، حتی اگر آگاهانه از آن آگاه نباشید. اگر دیگر با احساس شادابی از خواب بیدار نمی شوید، ممکن است تشک شما به پایان عمر خود رسیده باشد.

سایر علائمی که نشان می دهد تشک شما بر خواب شما تأثیر می گذارد شامل بیدار شدن چندین بار در شب یا طولانی تر از حد معمول به خواب رفتن است.

افتادگی:

تقریباً همه تشک ها به مرور زمان در نتیجه تحمل وزن بدن شما شب به شب شروع به افتادگی می کنند.

آویزان بودن تشک می تواند منجر به حمایت ناهموار از ستون فقرات شود که ممکن است باعث ایجاد فشار در پشت و گردن در هنگام خواب شود. مشاهده فرورفتگی های دائمی بدن در تشک نشانه واضحی از نیاز به تعویض است.

پشتیبانی ضعیف:

لایه‌های تشک باید با هم کار کنند تا شکل ستون فقرات شما را حفظ کنند. لایه‌های راحتی باید مطابقت داشته باشند تا تراز ستون فقرات را بدون فرورفتگی زیاد تشویق کنند.

به طور مشابه، هسته نگهدارنده باید یک پایه پایدار برای حمایت از قسمت‌های سنگین‌تر بدن و نگه داشتن ستون فقرات در سطح یکنواخت فراهم کند.

اگر سفت و دردناک از خواب بیدار می شوید، ممکن است به خاطر تشک غیرقابل حمایت باشد.

گرمای بیش از حد:

توانایی تنظیم دمای تشک بیشتر به مواد استفاده شده در ساخت آن بستگی دارد. تشک‌های دارای هسته‌های پشتیبان سیم پیچ خنک‌تر می‌خوابند، در حالی که تشک‌های فوم به دلیل ساختار جامدشان گرمای بیشتری را به دام می‌اندازند.

در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان از تزریق ژل یا مواد تغییر فاز برای کاهش احتباس حرارتی تشک فوم استفاده می‌کنند، این مواد می‌توانند به مرور زمان فرسوده شوند و منجر به یک سطح خواب ناخوشایند شوند.

لایه‌های راحتی نیز ممکن است نرم‌تر شوند و به شما این امکان را می‌دهند که بیشتر در تشک خود فرو بروید و فضای کمتری برای جریان هوا در اطراف بدن باقی بماند.

تجمع آلرژن :

تجمع آلرژن در تشک های فرسوده رایج است، تشک هایی که زمان زیادی برای جمع آوری شوره حیوانات خانگی، کپک، کپک و سایر مواد حساسیت زا دارند.

اگر در خانه با آلرژی دست و پنجه نرم می کنید، تشک فرسوده شما ممکن است یکی از مقصران باشد. شما می توانید با استفاده از پایه تشک که فضایی را برای جریان هوا در زیر تشک ایجاد می کند.

در برابر کپک و کپک محافظت کنید و با استفاده از محافظ تشک قابل شستشو با ماشین آلرژی انباشته شدن آن را کاهش دهید.

مایت های گرد و غبار :

تشک ها سلول های مرده پوست را جمع می کنند که مایت های گرد و غبار را جذب می کنند. برای افراد مبتلا به آلرژی، کنه های گرد و غبار می توانند باعث عطسه، آبریزش چشم، فشار سینوسی و آبریزش بینی شوند.

تشک‌های فنر داخلی بیشتر میزبان کنه‌های گرد و غبار هستند، در حالی که تشک‌های لاتکس و فوم فضای باز کمتری برای زندگی دارند. جارو کشیدن دوره‌ای تشک یا استفاده از محافظ تشک ممکن است به جلوگیری از گرد و غبار کمک کند.

سن تشک:

در حالی که برخی از تشک ها بیشتر از بقیه دوام می آورند، دیر یا زود همه تشک ها توانایی کاهش فشار و حمایت خود را از دست می دهند. مراقبت نامناسب، اضافه وزن و عدم استفاده از فونداسیون مناسب همگی می توانند طول عمر تشک را کوتاه کنند.

حسادت تشک:

هنگامی که تشک شما نتواند حمایت و راحتی متعادلی را ارائه دهد، ممکن است حسادت تشک را نسبت به تخت های دیگر پیدا کنید. اگر بعد از خوابیدن روی تخت هتل احساس شادابی بیشتری نسبت به خانه دارید، احتمالاً تشک شما به هدف خود عمل نمی کند.

آیا تشک بد می تواند باعث مشکلات سلامتی شود؟

تشک بد می تواند باعث ناراحتی شود، به خواب رفتن سخت تر می شود و به طور بالقوه منجر به بیداری های متعدد در شب می شود. به نوبه خود، کیفیت پایین خواب بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر می گذارد.

مزایا

مزایای ترمیمی خواب با کیفیت بی نظیر است. در طول خواب، بدن شما سخت در حال ترمیم آسیب بافتی، حذف سموم و ایجاد مسیرهای ذهنی جدید است.

خواب ترمیم کننده تنظیم عاطفی سالم را تقویت می کند و به مغز شما کمک می کند اطلاعات را به طور موثر پردازش کند. کم خوابی نه تنها منجر به خستگی و بدخلقی روز بعد می شود، بلکه ممکن است در نهایت منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود.

مطالعات 

خواب ضعیف را با مشکلات حافظه و تمرکز، ضعف عملکرد سیستم ایمنی، چاقی، فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی مرتبط کرده اند. تشکی که نتواند حمایت کافی یا کاهش فشار را ارائه دهد نیز ممکن است به درد روز بعد کمک کند. این ممکن است به ویژه برای افرادی که با درد مزمن زندگی می کنند مهم باشد.

سرمایه گذاری روی تشک باکیفیت یکی از ساده ترین راه ها برای ارتقای خواب آرام و بهبود سلامت کلی شما است.”

دوام تشک ها چقدر است؟

به طور متوسط، بیشتر تشک ها حدود 7 تا 10 سال عمر می کنند. با این حال، عوامل زیادی می توانند بر دوام و طول عمر تشک تأثیر بگذارند.

کیفیت و مواد تشک به طور قابل توجهی بر عملکرد آن تأثیر می گذارد. تشک‌هایی که با فوم‌های متراکم‌تر، لاتکس طبیعی، کلاف‌های ضخیم‌تر، یا تعداد سیم‌پیچ‌های بیشتر ساخته می‌شوند.

بهتر مجهز هستند تا وزن تختخواب را تحمل کنند و هر چند وقت یکبار به شکل اولیه خود بازگردند. در مقابل، فوم ها و کویل های با کیفیت پایین ممکن است زودتر خراب شوند.

انواع تشک 

انواع خاصی از تشک ها ممکن است بیشتر از بقیه دوام داشته باشند. لاتکس طبیعی بادوام است و طولانی ترین مدت را نگه می دارد.

تشک های فنر داخلی با کیفیت پایین اغلب پس از چند سال شروع به افتادگی می کنند و تشک های فوم ممکن است نرم شده و فرورفتگی های دائمی بدن ایجاد کنند. تولیدکنندگان تشک هیبریدی اغلب سعی می کنند با استفاده از لایه های راحتی با کیفیت بالاتر و حمایت از آنها با کویل های محکم تر، این مشکلات را دور بزنند.

میزان فشاری که تشک تحمل می کند نیز بر طول عمر آن تأثیر می گذارد. افراد مجرد و افراد با وزن کمتر از 60کیلو فشار کمتری به تشک وارد می کنند و ممکن است تشک هایشان دوام بیشتری داشته باشد.

به همین ترتیب، تشکی که در شب استفاده می شود، فشار بیشتری را نسبت به تخت اتاق مهمان تحمل می کند. در حالی که یک مدل پلی فوم با چگالی کم ممکن است یک گزینه کاملاً راحت برای تشکی که برای استفاده گاه به گاه در نظر گرفته شده است، ارائه دهد، تخت خواب روزمره شما باید با مواد محکم تری ساخته شود که بتواند در برابر سایش مداوم مقاومت کند.

دستورالعمل 

پیروی از دستورالعمل های سازنده و مراقبت صحیح از تشک ممکن است به افزایش طول عمر آن کمک کند.

اکثر تولیدکنندگان توصیه می‌کنند که تشک خود را به طور منظم بچرخانید تا ظاهر شدن آثار دائمی بدن یا افتادگی در جایی که معمولاً فرد خوابیده است را به تاخیر بیندازد.

“روکش های محافظ نیز می توانند به حفظ تشک شما کمک کنند.”

از آنجایی که تشک ها به تدریج فرسوده می شوند، بسیاری از خواب آوران به احساس تشک قدیمی عادت می کنند و ممکن است متوجه نباشند که نیاز به تعویض دارد.

اگر علائم هشدار دهنده ای را تجربه می کنید یا اگر تشک شما بیش از 6 تا 8 سال سن دارد، ممکن است بخواهید برای اطمینان از تراز مناسب ستون فقرات و خواب ترمیم کننده، تشک خود را تعویض کنید .

آیا می توانید تشک بد را تعمیر کنید؟

تشک جدید یک هزینه عمده است، اما به سختی می توان روی کیفیت خواب خوب قیمت گذاشت. اگر بودجه شما اجازه یک تشک جدید را می دهد، ممکن است ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

تشک باکیفیت با احتمال کمتری به سرعت تخریب می شود، که می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما شود.

با این حال، خرید یک تشک جدید همیشه امکان پذیر نیست. اگر نمی توانید روی تشک جدید سرمایه گذاری کنید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای بهبود عملکرد تشک فعلی خود انجام دهید.

نکته مهم

وقتی هر شب در یک نقطه می خوابید، بدن شما در نهایت اثری ماندگار از خود به جا می گذارد. چرخاندن تشک به صورت سر تا پا ممکن است به شما امکان دسترسی به سطح خواب پاسخگوتر در ناحیه متفاوتی از تخت را بدهد.

تمرین خوبی است که تشک را هر 3 تا 6 ماه یکبار بچرخانید تا سایش یکنواخت شود، حتی قبل از اینکه متوجه افتادگی شوید. تشک های فنر داخلی سنتی را نیز می توان برگرداند، اگرچه بیشتر تشک های مدرن به گونه ای طراحی شده اند که از سمت راست به بالا استفاده می شوند.

بهترین تشک ،تشکی که مناسب تیپ بدنی و سبک خواب شما نباشد می تواند به اندازه تشک های بی کیفیت مضر باشد.

اگر تشک شما خیلی سفت یا خیلی نرم است، ممکن است بتوانید با استفاده از رویه تشک احساس را بهبود ببخشید . رویه های تشک معمولاً 2تا 7 سانتی متر ضخامت دارند و ممکن است با مموری فوم، پلی فوم، لاتکس، پشم یا سایر مواد بالشتک ساخته شوند.

آنها برای تنظیم استحکام سطح خواب طراحی شده اند، اما نمی توانند تشک آویزان را تعمیر کنند.

تغییر بالش یا اضافه کردن بالش اضافی ممکن است به جبران تشک ناراحت کننده کمک کند، حداقل تا زمانی که فرصت خرید یک تشک جدید را داشته باشید. همچنین باید چارچوب تخت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلات از فونداسیون نیست.

کلام آخر

با وجود تمام تلاش ها، در نهایت عمر تشک شما به پایان می رسد. در صورت امکان، روی یک تشک جدید ساخته شده با مواد با کیفیت بالا هزینه کنید.

شما همچنین باید تشکی را انتخاب کنید که به درستی از نوع بدن و موقعیت خواب منحصر به فرد شما پشتیبانی کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

loading