چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟ خواب یکی از مهمترین جنبه‌های سلامت انسان است. بدون خواب با کیفیت، بدن ما قادر به درمان و تجدید قوا نیست و مغز ما برای پردازش احساسات و ذخیره خاطرات تلاش می‌کند. ممکن است شما علائم نیاز به تشک جدید در تشک خود احساس کنید. با در این راهنمای تعویض تشک همراه باشید تا به جواب سوال اینکه زمان مناسب تعویض تشک خواب چه زمانی است؟ برسیم.

 

فهرست مطالب:

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

یک تشک با کیفیت خوب یک عامل کلیدی در داشتن خواب تجدید قواکننده است، زیرا به ما کمک می‌کند به خواب عمیق و بدون وقفه برویم. وقتی درد یا ناراحتی ما را در شب بیدار نگه می‌دارد، نه تنها برای کمر، بلکه برای سلامت کلی ما نیز مضر است.

مهم ترین عامل داشتن خواب خوب 

یکی از مهم‌ترین عوامل در داشتن یک خواب خوب، راحتی تشک شماست. کمتر محصول دیگری وجود دارد که می تواند چنین تأثیر قابل توجهی بر سلامت و شادی ما داشته باشد. بنابراین، مهم است که روی بهترین تشک ممکن سرمایه‌گذاری کنید و آن را طبق دستورالعمل‌های متخصص جایگزین کنید.

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

در شرایط عادی، تشک‌ها باید هر 6 تا 8 سال یکبار تعویض شوند.

البته، این یک دستورالعمل کلی است و یک راه حل مناسب برای همه نیست. عوامل مختلفی وجود دارد که در زمان تعویض تشک تأثیر می‌گذارد.

به طور کلی، اگر یک یا چند مورد از موارد زیر وجود دارد، باید تشک خود را تعویض کنید:

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

چه زمان باید تشک خود را عوض کنیم؟

از آنجایی که راحتی و پشتیبانی دو ویژگی مهم در تشک هستند، توجه به نشانه‌هایی که نشان می‌دهد ممکن است طول عمر تشک شما به پایان برسد بسیار مهم است. حال چه زمانی باید تشک خود را عوض کنیم؟ در زیر به چند مورد اشاره می‌شود:

 • 6-8 سال به بالا از عمر تشک می‌گذرد.
 • روی خواب شما تأثیر منفی می گذارد
 • در نواحی خاصی به طور قابل توجهی آویزان شده یا آسیب دیده است.
 • بیشتر از حد معمول سر و صدای تولید می کند (فنرهای پر سر و صدا در تشک های فنر داخلی قدیمی رایج هستند).
 • متوجه می شوید که در هتل ها، خانه دوستان و غیره بهتر می خوابید.
 • متوجه افزایش آلرژی و/یا آسم می شوید.
 • شما به طور منظم با سفتی عضلات یا مفاصل از خواب بیدار می شوید.
  اساساً اگر تخت خواب تان دیگر به خوابی آرام کمکی نمی کند، باید آن را عوض کنید. هیچ راه مشخصی برای اطمینان از اینکه آیا زمان یک تخت جدید فرا رسیده است وجود ندارد . اما به طور کلی، اگر به یک تخت جدید فکر می کنید، احتمالاً ارزش دارد که زودتر سرمایه گذاری کنید.

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

عوامل موثر بر طول عمر تشک

عوامل مختلفی بر طول عمر تشک تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک تخت ارزان قیمت 250 دلاری خیلی سریعتر از یک تشک لوکس خراب می شود. برخی از عوامل کلیدی که بر دستورالعمل های تعویض تشک تأثیر می گذارد عبارتند از:

جنس تشک :

موادی که برای ساخت تخت شما استفاده می شود تا حد زیادی بر دوام آن تأثیر می گذارد. تشک‌های فنری داخلی با کیفیت پایین و تشک‌های تمام فوم کوتاه‌ترین طول عمر را دارند، زیرا به ترتیب مستعد افتادگی و افتادگی هستند.

تشک های هیبریدی نیز مستعد ابتلا به این مشکلات هستند، اما از آنجایی که اغلب به عنوان گزینه های بالاتر فروخته می شوند و با مواد با کیفیت بالاتر ساخته می شوند، دوام بیشتری دارند. تشک های لاتکس بادوام ترین تشک ها هستند و تا 8 سال عمر می کنند.

بسته به مواد، چند راه خوب برای پیش بینی دوام وجود دارد. برای تشک های فنری داخلی و هیبریدی، به دنبال یک سیم پیچ پایین تر (که به معنای سیم پیچ های ضخیم تر است) باشید. برای تشک های دارای فوم، به دنبال تراکم فوم بالاتر باشید (1.7+ PCF برای پلی فوم، 5+ PCF برای فوم حافظه). در نهایت، مطمئن شوید که به جای لاتکس مصنوعی، لاتکس طبیعی دریافت می کنید.

نگهداری و مراقبت:

مانند هر محصول دیگری، اگر به خوبی از تشک مراقبت کنید، دوام بیشتری خواهد داشت. این بدان معناست که تشک خود را هر 3 ماه یا بیشتر بچرخانید (مگر اینکه سازنده توصیه دیگری داشته باشد) و از محافظ تشک استفاده کنید.

اندازه و وزن خواب :

وزن شما، و همچنین وزن هر کسی که تخت شما را به اشتراک می گذارد، همچنین بر سرعت تحلیل رفتن تشک تأثیر می گذارد. کسانی که سنگین‌تر می‌خوابند متوجه می‌شوند که تشک‌ها ممکن است سریع‌تر آویزان شوند. در حالی که خواب‌های سبک‌تر تأثیر کمتری خواهند داشت. به طور مشابه، تشکی که یک زوج را در خود جای می دهد، احتمالاً زودتر از تشک برای یک فرد مجرد فرسوده می شود.

کودکان و حیوانات خانگی :

اگر تختخواب خود را با کودکان کوچک یا حیوانات مشترک می‌کنید، احتمالاً نیاز دارید که تشک خود را بیشتر تعویض کنید. علاوه بر وزن اضافی، هم حیوانات خانگی و هم کودکان بیشتر احتمال دارد باعث ایجاد لکه و یا آسیب به تشک شوند.

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

آیا تشک جدید ارزش هزینه را دارد؟

خرید یک تشک جدید می تواند هزینه قابل توجهی باشد ،آیا ارزشش را دارد؟

تقریباً در همه موارد، پاسخ کاملاً نسبی است. یک تشک جدید می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد، که بر همه چیز از سطح انرژی گرفته تا خلق و خو و سلامت کلی تأثیر می گذارد.

برخی از مزایای بالقوه تشک جدید عبارتند از:

حال که به چند دلیل مهم و زمان مناسب برای تعویض تشک تخت خواب اشاره شد بد نیست به مزایای این کار نیز اشاره شود:

بهبود خواب :

یک کارآزمایی بالینی در سال 2009 نشان داد که تشک های جدید به طور قابل توجهی کیفیت خواب را بهبود می بخشد و هم درد کمر و هم استرس درک شده را در جمعیت کارآزمایی کاهش می دهد. اکثر صاحبان تشک جدید نیز گزارش می دهند که کیفیت خواب آنها پس از خرید یک تخت جدید بهبود یافته است.

کاهش درد :

اگر با درد یا سفتی در کمر ، شانه‌ها، لگن یا گردن از خواب بیدار می‌شوید ، کاملاً ممکن است که تشک شما بخشی از این مشکل باشد. تخت‌های قدیمی‌تر معمولاً در مکان‌هایی آویزان می‌شوند، که باعث کاهش حمایت می‌شود و احتمال اینکه ستون فقرات شما به درستی در یک راستا قرار گیرد، کمتر می‌شود.

انتقال حرکت کاهش یافته :

تشک های قدیمی تر تمایل دارند حرکت بیشتری را از یک طرف تخت به طرف دیگر منتقل کنند. این بدان معنی است که تغییر موقعیت همسر در شب می تواند خواب شما را مختل کند. یک تشک جدید  و به ویژه یک تخت تمام فوم یا هیبریدی ،حرکت کمتری را منتقل می کند و به زوج ها کمک می کند تا بهتر در کنار هم استراحت کنند.

کاهش آلرژی و آسم :

تشک‌های قدیمی مایت‌های گرد و غبار، کپک‌ها، باکتری‌ها و سایر آلرژن‌ها را با سرعت نگران‌کننده‌ای انباشته می‌کنند. یک مطالعه کوچک توسط دانشگاه ملی سنگاپور نشان داد که تشک‌ها دارای بالاترین غلظت مایت‌های گرد و غبار نسبت به سایر وسایل خانگی هستند و سایر آلرژن‌ها نیز در تشک‌های قدیمی بسیار رایج هستند.

اگر متوجه شده اید که آلرژی یا علائم آسم شما بدتر شده است. تشک شما ممکن است تا حدی مقصر باشد.

 

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنید؟

در تشک جدید باید به دنبال چه چیزی باشیم؟

راحتی و پشتیبانی دو مورد از مهمترین عوامل هنگام خرید تشک جدید هستند و هر فرد ترجیحات راحتی و پشتیبانی خاص خود را دارد. اندازه تشک، ضخامت، ساختار و مواد به کار رفته در تشک نیز برای بسیاری از افراد موثر است. همچنین ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که تشک چگونه از پشت شما حمایت می‌کند.

کلام آخر

در حالی که می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که به تشک موجود خود بچسبید و مقداری پول پس انداز کنید، برای اکثر افراد ارتقاء آن ارزشمند خواهد بود. به یاد داشته باشید که شما تقریباً 1/3 از عمر خود را در رختخواب سپری خواهید کرد . و هیچ راهی بهتر از این نیست که تمام تلاش خود را برای اطمینان از خواب با کیفیت انجام دهید.

برای خرید از تشک رویال و مشاهده انواع تشک رویال اصل کلیک کنید. برای مشاوره و خریدحضوری و اینترنتی با کارشناسان ما تماس بگیرید تا کمک تان کنند. تا بهترین انتخاب تشک برای خود داشیه باشید.

سوالات متداول

1- زمان مناسب تعویض تشک خواب کی هست ؟

شما باید بعاد از حدود هفت سال تشک خود را تعویض کنید، اما ممکن است بتوانید تشک خود را برای مدت طولانی‌تری بسته به مواد، استفاده و نحوه مراقبت طولانی مدت از آن نگهداری کنید. بسیاری از مردم تشک خود را تا 10 سال قبل از تعویض آن نگه می‌دارند.

2- چطور بفهمم تشک گود رفته ؟

هر فرورفتگی بیشتر از 5 سانتی‌متر به عنوان تشک گود رفته در نظر گرفته می‌شود. اگر فرورفتگی تشک شما کمتر از 5 سانت است، جای نگرانی نیست زیرا احتمالاً یک اثر ظاهری روی بدن شما ایجاد می‌شود. همچنین بهتر است توجه داشته باشیم که فرورفتگی تشک جدید طبیعی نیست.

3- چند سال یکبار زمان مناسب تعویض تشک است؟

یک تشک استاندارد باید بین 6 الی 8 سال دوام بیاورد قبل از اینکه نیاز به تعویض داشته باشید. اما طول عمر تشک می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد؛ از جمله اینکه چندین دفعه روی آن خوابیده شده است، نوع تشک آن و اینکه آیا محافظ تشک استفاده شده است یا خیر.

4- نشانه های زمان مناسب تعویض تشک چیست؟

علائم نیاز به تشک جدید عبارت‌اند از:

 • بیدار شدن با درد عضلانی
 • علائم قابل مشاهده ساییدگی
 • آلرژی یا آسم شما بدتر شده‌است.
 • عمر تشک شما بیش از 8 سال است.
 • شما هنگام خوابیدن گر می‌گیرید.
 • مشکلات خواب

5- چگونه عمر تشک را افزایش دهیم؟

 • روکش تشک. بهترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از کاهش عمر تشک خود انجام دهید، پوشاندن آن با روکش تشک است.
 • تمیز کردن مناسب و مرتب
 • استفاده از پد محافظ تشک
 • چرخاندن و برگرداندن تشک
 • از ساس و حشرات موذی جلوگیری کنید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

loading